اصل مهم و  کلیدی معرفی و شناسایی یک کالا و یا خدمات ، برند آن می باشد که بایستی منحصر به فرد باشد ، توجه داشته باشید که هر چقدر لوگو نوآورانه تر و آفرینش گرانه تر باشد مصرف کنندگان را بیشتر به خود جذب می نماید.

نمونه ای از قدیمی ترین تعریف های  یک نام تجاری به وسیله کانون بازاریابی آمریکا (AMA) در سال 1960 ارائه شده است . این تعریف بر با اهمیت بودن  نشانه و علامت های استفاده شده در یک نشان  تجاری به عنوان بنیانی به منظور متمایز ساختن آن نشان تجاری از نشانه های دیگر تاکید می نماید. با توجه به تعریف کانون بازاریابی آمریکا نام تجاری عبارت است از : یک نام ، نشان ، علامت یا طرح ، یا ترکیبی از آن ها که  جهت شناسایی کالاها و خدماتی که به وسیله ی یک فروشنده یا انجمنی از فروشندگان و متمایز ساختن آن ها از محصولات رقبا ایجاد و به وجود آمده است.

صفات مشخصه

اصل و صفت های خصوصیت نام تجاری دربرداشتن آزادگی و بدیعی  می باشد  و این دو به دست نمی آید مگر با نوآوری.با این حال استفاده نمودن از یک علامت تجاری به منظور کالاهای غیر مشابه اشکال و یا ایرادی ندارد.این چنین که محصولات متفاوت  یک بازرگان قادر می باشد  دربردارنده ی  یک علامت باشد و دیگری قادر نمی باشد تا در کالایی که  مشابه علامت ثبت شده او می باشند آن علامت را استفاده کند.

به مفهوم این که  موضوعی بایستی منحصر به فرد باشد و علامت استفاده شده از جانب دیگری در کالای شبیه به آن وجود نداشته باشد اصالت می گویند.

بدیع و تازه بودن عبارت از این می باشد  که علامت ثبت شده به منظور تغییرات حاصل شده در آن از علامت پیشین  به طور کامل معین و متفاوت باشد.

تخصصی ترین مجری در امور ثبت برند در کرج را گروه مجتمع ثبت آراکس بر عهده دارد هم اکنون می توانید تماس بگیرید

طبقه بندی علامت تجاری

 1. صنایع و محصولات شیمیایی
 2. فلزات و مصنوعات فلزی
 3. دستگاه و لوازم آلات فنی و علمی و صنعتی
 4. مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف
 5. مصنوعات نساجی
 6. اسباب بازی و لوازم ورزش
 7. مواد غذایی و محصولات کشاورزی
 8. سایر موارد

مراحل ثبت علامت تجاری در کرج

نخست به سامانه  اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) رجوع فرمایید سپس اظهارنامه ثبت برند را در سامانه پر کنید . در این سامانه  اینترنتی،  گزینه ی ثبت نام وجود دارد که بایستی  بر روی آن کلیک نمایید. بعد از آن وارد نخستین  مرحله ثبت نام شوید  و مرحله های  ثبت نام  را با توجه به قاعده ذیل به صورت قدم به قدم سپری کنید.

-انتخاب نوع اظهارنامه

- تکمیل نمودن مشخصات صاحب (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد نمایید  ودر صورتی که  فرد از وکیل یا نماینده قانونی استعمال می نماید مشخصات او را قید نمایید.

-  مدارک ذکر شده را بارگذاری نمایید ( مدارک مورد نیاز را بایستی  به منظور  ثبت اینترنتی اسکن نمود.)

-  تحقیق و بررسی به صورت مجدد و تایید نمودن  اطلاعات و مدارک.

- پرداخت نمودن  هزینه های  ثبتی به وسیله ی اینترنت.

- دریافت نمودن  شماره اظهارنامه و رمز به وسیله ی تلفن (بعد از به پایان رسیدن مرحله های  ثبت نام و کامل کردن آن، سامانه نام کاربری، کلمه عبور و کد رهگیری را به شخص ارائه می نماید.)

بعد از آن زمان امضای رونوشت تایید شده فرا می رسد که شخص  بایستی  یکی از رونوشت ها را با مدارکی که در گذشته برابر با اصل شده اند، به همراه  فیش به آدرس مرکز ارسال کند.

بعد از کامل نمودن اظهارنامه و نمایاندن مدارک ،کارشناس مربوطه  به صورت نهایی تحقیق و بررسی می کند و نتیجه را ابلاغ می کند.این امکان وجود دارد که نتیجه منجر به ثبت برند یا رد آن شود. در صورتی که هیچ گونه  ایراد و یا اشکالی  وجود نداشته باشد بعد از انجام دادن  رسیدگی ها  ودریافت تاییدیه  ثبت، مراحل ثبت و واریزنمودن  مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع رسانی می گردد.بعد از آن به وسیله ی پایگاه در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می گردد  و بعد از سپری شدن و گذشت یک ماه  پرونده در پایگاه  اداره مالکیت صنعتی وارد می شود.

شایان ذکر است که ،پس  از تهیه و گردآوری مدارک و ثبت در پایگاه ،بایستی  تقاضای خود را ا به وسیله ی پایگاه  اداره ثبت اسناد و املاک کشور پی جویی نمود. علاوه بر پایگاه ، پروسه  پی جویی و کامل نمودن  در پایگاه  به وسیله ی پیامک و ایمیل صورت می پذیرد .بنابراین  بایستی  آدرس ایمیل و شماره همراه  دارای اعتبار باشد و به واسطه  پیگیری تعلق داشته باشد تا درخواست کننده  در پی جویی های  اداری با  هیچ گونه نواقص یا مشکلاتی مواجه نشود.

پس از چاپ و منتشر شدن  آگهی این امکان وجود دارد که  شخص ذی نفعی اعتراض داشته باشد.در این چنین مواردی  اداره مالکیت صنعتی نسخه اعتراض نامه را برای شخص درخواست کننده  ارسال نمی کند و به او فرصت  می دهد تا از خود دفاع نماید.شخص  درخواست کننده هم با ارائه دلایل  خود،اعتراض نامه را به موسسه ارسال می کند  .در صورتی که  شخص درخواست کننده  تذکاریه ای دوسویه را ارسال نماید  موسسه نسخه  را درتفویض  فرد ذی نفع قرار می دهد  و بعد از آن  تصمیم می گیرد که علامت تجاری را به ثبت برساند یا آن را رد نماید.

جهت مطالعه بیشتر در مورد مدارک ثبت برند در کرج می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.