ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

 ثبت شرکت سهامی خاص
شرکت سهامی خاص نوعی شرکت سهامی است که شباهت زیادی به ثبت شرکت با مسولیت محدود دارد.این نوع شرکت بازرگانی است و مناسب برای جنبه های مختلف است مانند گرفتن تسهیلات بانکی اخذ نمایندگی های معتبر و یا شرکت در مناقصات و مزایده های سطح بالا .
سهام این نوع از شرکت قابل دادو ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم  با ثبت صورتجلسه به راحتی قابل معامله است
زمان تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه ان در موقع تاسیس و توسط موسسان تامین و بخشی از سرمایه در بانک سپرده گذاری شده باشد.که این امر مخالف شرکت با مسولیت محدود است.
این شرکت بر خلاف شرکت های تضامنی است یعنی مسولیت هر کدام از  شریک های شرکت در مقابل بدهی ها و تعهدات فرد در مقابل شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت است و در زمان مشکل نیازی به مصرف اموال شخصی خود ندارند.در واقع در زمان ورشکستگی فقط سرمایه شرکا از بین می رود و طلبکاران نمی توانند از اموال شخصی مدیران شرکت برداشتی داشته باشند.
اسم شرکت های سهامی خاص باید دارای چه ویژگی ها می باشد؟
در این نوع شرکت که شرکت سهامی خاص نام دارد باید اسم شرکت بعد از عبارت سهامی خاص اورده شود.
و این نام باید در تمام اوراق اطلاعیه ها و اگهی های شرکت به صورت کاملا واضح اورده شود.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است ؟
کمترین مبلغ مورد نیاز برای ثبت این نوع از  شرک مبلغ یک میلیون ریال (یکصد هزار تومان) می باشد،که توسط موسسین باید تامین گردد و 35% از این سرمایه را باید در  یکی از بانک ها سپرده گذاری کنند که حساب  به نام شرکت در شرف تاسیس است.
شرکت های سهامی خاص چه زمانی نیازمند افزایش سرمایه هستند؟
معمولا شرکت های سهامی خاص در حال گرفتن امتیازات و تسهیلات بانکی نیاز به افزایش سرمایه ی خود دارند به همین دلیل تا 10 برابر سرمایه ثبت شده به ان ها وام تعلق می گیرد.
سهامداران هیت مدیره و بازرسین در شرکت های سهامی خاص چه شرایطی باید داشته باشند؟
شرکت سهامی خاص حداقل از 3 نفر سهامدار و دو نفر مدیر تشکیل شده است.بهتر است که اعضای هیئت مدیره عددی فرد باشد تا در تصمیم گیری بتوانند راحت تر به تفاهم برسند.این افراد که هیئت  مدیره را تشکیل می دهند برای مدت 2 سال انتخاب می شوند.
در شرکت سهامی خاص انتخاب بازرس بسیار الزامی است، این افراد برای یک دوره مالی یکساله انتخاب می شوند و نباید از افراد درجه 1 تا 3 اعضای هییت مدیره باشند.
سهام شرکت‌های سهامی خاص به چند دسته تقسیم می‌شود؟
سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم می‌شود. همچنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می‌شود.